Workshops

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

Workshop pro WordPress začátečníky – Tomáš Cirkl
Themes4all.com
Můj workshop je určen pro úplné WordPress začátečníky. WordPressu se věnuji již 6. rokem a mezi mé projekty patří například obchod s WordPress šablonami Themes4all.com nebo internetový magazín s WordPress návody a tipy WPlama.cz.
Začínat budeme s čistou instalací WordPressu a nejprve se zaměříme na základní nastavení webu. Poté se podíváme jak nastavit a zabezpečit WordPress a ukážeme si práci s populárními pluginy. Detailněji se podíváme například na optimalizaci pro vyhledávače, rozesílání newsletteru a propojení WordPressu a sociálních sítí. Také doporučím několik pluginů vhodných pro české internetové prostředí a ukážu jak napojit analytické služby třetích stran.

 

Dario Jazbec Hrvatin

Dario Jazbec Hrvatin

Building a Real Directory Site in 2 Hours – Dario Jazbec Hrvatin
OntheGoSystems.com
Dario works as an in-development tester of WordPress plugins. Besides testing the plugins he also runs usability tests. WordCamp Europe 2014 speaker. Born in Croatia and living in Slovenia. He spends his free time working with his band Helika in which he is the main author, singer and guitarist.
During this session, each participant will build a fully working directory site. We will start with a clean WordPress install. To allow rapid development, we will be using Toolset plugins. Attendees will learn the basics, plan the data relationship and see how a directory site come to life in WordPress.

 

Igor Kolosov

Igor Kolosov

How to meet user expectations – Igor Kolosov
ManageWP.com
A visitor came to your website. Does he understand what you are offering? Does he know where to click next to get what he came for? Are his expectations met? You have a couple of seconds to attract and keep the visitor on the website. Are you using this time in a smart way?Let me show you how to find out what your visitors expect from you and improve your WordPress website goal conversion rate.

Web Analytics and Customer Growth consultant with ManageWP, a psychologist working in the field of internet marketing. Passionate about analysing website visitors’ behaviour, eliminating frustrations and improving user’s online experience. Believes that randomness is just a name for an undiscovered pattern.

Alexander Frison

Alexander Frison

Setup a Multisite and build in a few minutes a multilingual environment with MultilingualPress Free or Premium version – Alexander Frison.
multilingualpress.pro
We will show how to connect the different sites to each other and have a user friendly interface to work between different languages. We’re going to do a short demo of the front-end and back-end of our sites, edit existing posts (including its translation) and create new posts quickly in different languages. Additionally we are showing and explaining the advantages of this multilingual solution based on multisite.

During this session, each participant can participate to build a fully working multisite with different languages or they can just watch how we build a multisite with different on the wall. We will start with a clean WordPress install. After, or even during the demo we’re going to answer all kinds of questions, be it from a user or a developer perspective.

Our focus will be highlighting the easiness to create multisite and the great advantage of our solution comparing to other existing solutions.

Martin Šimeček

Martin Šimeček

Nasazujeme WordPress do cloudu – Martin Šimeček
microsoft.com
Martin pracuje v českém Microsoftu jako technický evangelista a jeho denním chlebem je pomáhat vývojářům (jednotlivcům, startupům i velkým firmám), aby příliš netápali při práci s technologiemi Microsoftu a aby měli přehled o tom, co softwarový gigant kuchtí. Píše, školí, přednáší a trochu programuje – hlavně na platformách Azure, Office 365 a Windows.
Přednášky a školení mají tradiční startovací bod – čistou instalaci WordPressu. Tento workshop vás provede tím, jak si ji vytvořit v Microsoft Azure, vysvětlí, pro které situace je to vůbec vhodné, a také odhalí, že platforma od Microsoftu nemusí být nutně určena pouze pro microsoftí produkty. Mimo to získají všichni účastníci možnost vyzkoušet Azure na měsíc zdarma.

Hlavní sponzor

Zlatý sponzor

multilingualpress

Stříbrný sponzor


Lucidcircus
KT Studio

WordCamp Accomplice

WordCamp Champion

WordCamp Pillar