Přednášející

Davor Altman – Managing Multiple WordPress Websites
ManageWP.com

Davor_Altman

Davor Altman

Started using WordPress out of curiosity, now leading ManageWP’s Customer Happiness team. Spreading the WordPress consciousness and introducing multiple blogs management tools to his beloved Serbia and to the world. Also a chess fanatic.
Maintaining WordPress websites can sometimes be a pain and quite time consuming. Learn how to save an extraordinary amount of time, sleep tight at night and focus on your business instead of wasting time on maintenance and management.

@izuvach

Amir Helzer – Techniques for Developing Directory and Marketplace Sites with WordPress
OntheGoSystems.com

Amir Helzer

Amir Helzer

In WordPress since 2007. The founder and the CEO of a company called OnTheGoSystems, the makers of popular plugins like WPML, Types and Toolset plugins. WordCamp Europe 2013 speaker. He loves to travel, windsurf and anything related to the seas.
Directory sites display many items and make it easy for visitors to find what they looking for. Marketplace sites also include member-submitted material. We will explain how to build such sites with WordPress, focusing on: Using custom content for listing and categories, Displaying items as an hierarchical index, Creating custom searches with advanced filters, Front-end content submission and editing.
@helzer

Michal Kopecký  – Blog na steroidoch
akozbalit.sk

michal-kopecky

Michal Kopecký

Michal Kopecký je zakladateľom skupiny Učíme sa podnikať, kde si začínajúci podnikatelia navzájom pomáhajú, vytvárajú podporné prostredie a zdieľajú know-how. Je zakladateľom najpopulárnejšieho slovenského blogu o balení a vzťahoch akozbalit.sk, ktorý do tohto momentu navštívilo viac ako 1 000 000 ľudí, kde pomáha chlapom stať sa sebavedomejšími, hodnotnejšími a príťažlivejšími, aby nemuseli ženy baliť a naháňať, ale priťahovali ich úplne prirodzene. Vybudoval databázu viac ako 20 000 chlapov, ktorí ho nasledujú a vyše 750 klientov, ktorí sa rozhodli zakúpiť si jeho prémiové programy.

Filip Dřímalka – WordPress jako ideální nástroj pro chytré marketéry 
drimalka.com

Filip Dřímalka

Filip Dřímalka

Filip Dřímalka se intenzivně věnuje vzdělávání podnikatelů a zavádění nových technologií pro rozvoj firem a zjednodušení práce. V ČR vede několik projektů, mezi něž patří Easytask.cz nebo Know-how-klub.cz a konzultantskou firmu, která pomáhá společnostem z CZ TOP 100. V zahraničí se věnuje aktivitám spojených s evropským inkubátorem Deutsche Telekom – Hub:raum, v rámci kterého mentoruje zajímavé technologické startupy, přednáší na evropských konferencích a realizuje workshopy týkající se business developmentu, marketingu a business hackingu. Je autorem českého dodatku ke knize Startup za pakatel a své know how také sdílí v podnikatelských akcelerátorech ČVUT Inovajet, T-Mobile Rozjezdy, VŠB Greenlight a JIC StarCube.

Pavel Ungr
www.pavelungr.cz

Pavel Ungr

Pavel Ungr

Pavel Ungr se SEO (a online světu obecně) věnuje již od roku 2004. Z Et netery v roce 2009 nastoupil přímo do společnosti Ataxo, a následně do H1.cz. Miluje práci pro své klienty a je nerad druhý. Rád školí a přednáší nejen o SEO, ale aktivně se zajímá i o sociální sítě a jejich praktické využití. Baví ho online marketingové experimenty a propaguje SEO jako tvorbu zajímavého a kvalitního obsahového webu. Zajímá se o moderní technologie, internet, ale i o umění, filosofii a další humanitní vědy.
@PavelUngr

Jack Lenox – Building themes with the REST API
jacklenox.com

jack

Jack Lenox

With the REST API shortly due to be merged into WordPress core, it’s about time developers started thinking about building themes that use it. The REST API allows developers to create much more engaging user experiences. This will be a talk that covers the challenges one faces when working with the REST API, how to extend the REST API itself from within your theme, and suggested ways that themes can be built to use it
Jack Lenox is a Design Engineer on the Theme Generation team at Automattic, the company behind WordPress.com. He has been building websites and web apps with WordPress since 2008. In 2011 he set up writing community jottify.com, powered by WordPress. He lives in the north of England where he enjoys mountain biking, skiing, appreciating great design and drinking good coffee.
@jacklenox

Tomasz Dziuda – Discovering the capabilities of the Theme Customizer API
gavick.com

Tomasz_Dziuda

Tomasz Dziuda

Presenting capabilities that develop since WordPress 3.4 of the theme customization screen. In addition to the standard features, there will be also presented more unique functions available, including the use of the changes introduced in the newest WordPress versions. The main aim of the lecture is to convince theme developers that the theme customization screen may completely replace additional subpages of the dashboard with theme options.Lead Developer in GavickPro. Responsible for the planning and development of solutions based on WordPress. He likes to explore the secrets of WordPress and then to share his knowledge with others through lectures at local meetings and conferences of WordPress enthusiasts. In his spare time, he creates articles for developers on his blog. Privately, he is a fan of board games and Lego; moviegoer.

Luca Sartoni – Powering Business Sites with WordPress
lucasartoni.com

Milan

Luca Sartoni

I’ll be addressing all the code poets, the WordPress consultants and business owners who powers their business sites with WordPress. I’ll be showing them how to define their business goals and structure a methodology based on WordPress to implement all the tools to meet those goals. I’ll be covering case scenarios: restaurants, gyms, local businesses, consultants, pro-bloggers, etc.
Luca Sartoni is a media professional with more than a decade of technical and marketing background. Thanks to his extensive experience in different business environments, from SMEs to large corporate projects, Luca helps companies scale up their business adopting data driven strategies. He does not believe in Santa Claus, magical spells and everything that is not backed up by facts. Luca is a Growth Engineer at Automattic.

Adam Trachtman – Strategies for developing Hybrid Mobile Applications with WordPress
www.lucidcircus.com

bacfhcab

Adam Trachtman

Adam is a partner/managing director for the award winning interactive agency, LucidCircus. For over 20 years, Adam has developed digital experiences that range from eLearning for top global brands to application and game development for local startups, consistantly focused on strategic collaboration with clients and their project goals. A long time WordPress developer, he avidly promoted it as a solid CMS for smaller brochure sites, but as it has matured, he is happy to use it as the backbone for a multi-language, cross-platform solution for a major multinational financial institution, as well as integrating that system into a hybrid mobile application. Obsessed with obscure travel, photography, chess and art, he is currently on faculty at Prague Film School, where he teaches Animation and SFX, and regularly contributes to a variety of publications.
@lucidadam.

Vladimír Smitka – Bezpečnost WordPressu, tipy pro každého
lynt.cz

Vladimír Smitka

Vladimír Smitka

Vladimír Smitka je zakladatelem společnosti Lynt services, kde má na starosti převážně síťové technologie a technickou správu webů. V této oblasti se pohybuje již od roku 2001 a za tuto dobu se setkal velkým množstvím bezpečnostních problémů, které velmi podrobně zkoumal. Během své kariéry prošel mnoha technickými obory – od programování mikroprocesorů po správu páteřních sítí. Nyní se však věnuje hlavně rozvoji své vlastní společnosti, která se zabývá mimo jiné i vývojem webů na WordPressu a jejich propagací. V této oblasti se specializuje především na bezpečnost a výkon tohoto redakčního systému a aktivně v této problematice školí své zaměstnance i zákazníky.
@smitka.

Marko Heijnen – Glot Press
Markoheijnen.com

Marko Heijnen

Marko Heijnen

Marko is a long term WordPress contributor from the Netherlands. He is using WordPress since 2006 and started contributing back to it in 2009. After years of freelancing he is now working for 1&1 as their WordPress specialist. Part of his job is improving WordPress by contributing back to the community. Next to it’s fulltime job he still does client work at his founded company CodeKitchen B.V.

Beside his work on WordPress he also works on GlotPress to build a better open source tool for translations. Almost directly after he started in 2012 he became one of the lead developers. This result is an improved code base and more important more contributors to the project.

He shares a lot of his knowledge on his blogs at markoheijnen.com and wpunknown.com. Also he shares a lot of he code on his GitHub page and he can be found on Twitter @MarkoHeijnen when you have questions.
@MarkoHeijnen

Franz Josef Kaiser – How Your Personal Robot Army Lets You Play the Big Game
unserkaiser.com

Franz Josef Kaiser

Franz Josef Kaiser

Developer, moderator on WordPress.StackExchange. Lives in Vienna/Austria and has a passion for things that make development easier and more secure. Loves to share know how.
@unserkaiser

Andreas Creten – WP-CLI and plugin developing with future and past compatibility
madewithlove.be

Andreas Creten

Andreas Creten

Developer, spolutvůrce nástroje WP-CLI, zakladatel agentury Madewidthlove.be. Žije v Belgii a jeho přednáška se bude věnovat právě používání WP-CLI, což je nástroj pro ovládání a správu WordPressu z příkazové řádky, a vývoji pluginů, s ohledem na zpětnou a budoucí kompatibilitu.
@andreascreten

Jaroslav Polakovič – Heartbeat API
xwp.co

Jaroslav Polakovič

Andreas Creten

Myš 600. Člověk 70. Plejtvák 10. WordPress 1. Řeč je o počtu srdečních tepů za minutu. Proč vlastně WordPressu bije srdce? Co když bít přestane? K čemu všemu je Heartbeat API WordPressovým vývojářům?

Jaroslav Polakovič je členem týmu XWP.co [http://xwp.co/] složeného z WordPressových odborníků ze všech koutů světa. Každodenně se zabývá vývojem WordPressových webů a aplikací pro klienty hostující na platformě WordPress VIP.